Ziemia michałowska, łac. terra Michaloviensis lub territorium Michelow Fragment mapy uwzgledniającej ziemie: lubawską i michałowską w XV w. (arch.)

Ziemia michałowska, łac. terra Michaloviensis lub territorium Michelow – określenie dawnej jednostki terytorialnej obejmującej częściowo tereny obecnych powiatów: brodnickiego, iławskiego, nowomiejskiego i również działdowskiego. „Stolicą” było Michałowo (od 1934 r. część Brodnicy), gród wybudowany dla ochrony Mazowsza przed atakami Prusów. Od 1313 r. do tego obszaru zaczęli rościć sobie prawa Krzyżacy, z uwagi na zastaw uczyniony przez księcia kujawskiego Leszka, wchłaniając go w skład swoich ziem i ostatecznie nabywając go w 1339 r. Dopiero na mocy II pokoju toruńskiego w 1466 r. obszar przywrócony został Polsce i wszedł jako powiat michałowski w skład województwa chełmińskiego, dzieląc się na dwa starostwa: bratiańskie i brodnickie. Ze starostwa brodnickiego wyodrębniony został w 1545 r. tzw. klucz lidzbarski, starostwo, którego pierwszym starostą został Michał Działyński. Klucz lidzbarski należał do rodziny Działyńskich do I połowy XVIII w.