Wildenau (von) ew. bei Soldau, Mentzel, Menczel, Menczelin 2 zł rycerz 2007 (BP)

von Wildenau ew. bei Soldau, Mentzel, Menczel, Menczelin (?-ok. 1389) – jeden z kolonizatorów na terenie obecnego powiatu działdowskiego i krzyżacki ławnik sądowy w Ostrodzie. Od 1350 r. właściciel ziem między Kisinami a Wierzbowem, z obecnym Narzymiem, a od 1371 r. także 40 włók na terenie obecnych Białut, Prusek, Iłowa i Brodowa i Kraszewa. Kolejne nadania, 41 włók (ze 103 do podziału z braćmi), otrzymał od tego samego mistrza w 1384 r. Była to łąka nad Działdówką (1 włóka) oraz pas ziemi po granicę z Mazowszem (40 włók). Posiadał również znaczne dobra leżące poza obecnym powiatem działdowskim. Jako kompan Winrycha von Kniprode brał udział m. in. w sporze pomiędzy nim a biskupem warmińskim Janem II Stryprockiem o ziemię zagarniętą nieprawnie przez Krzyżaków w latach 1369-1373, świadczył również przy wytyczeniu granicy wsi: Kisiny (1350) oraz Wierzbowo (1351). Zmarł ok. 1389 r.