Wał Graniczny, fossata, niem. Grenzwall Iłowo (KCh)

Wał Graniczny, fossata, niem. Grenzwall – sztucznie usypany wał o długości około 25 km, oddzielający ziemie krzyżackie od ziem mazowieckich zgodnie z umową zawartą 8 listopada 1343 r. w Bratianie pomiędzy wielkim mistrzem krzyżackim Ludolfem König von Wattzau a księciem płockim Bolesławem III. Początek wału znajduje się w dolinie Nidy (gmina Działdowo). Przebiega on dalej w pobliżu Rywocin, Krępy, Iłowa-Osady, Dźwierzni, Białut i Napierek, zaś kończy się w okolicy wsi Powierz (powiat nidzicki). Wał jest widoczny na przechowywanej do dziś w Berlinie mapie Samuela Suchodolskiego z 1705 r. W naszym powiecie można dostrzec pozostałości wału w lasach niedaleko Iłowa-Osady. Po III rozbiorze Polski do 1919 r. stanowił linię graniczną pomiędzy ziemiami pruskimi (nast. niemieckimi) i rosyjskimi.