Tymczasowy, ew. Wojenny, Komitet Rewolucyjny w Działdowie (rewkom) Sowieci w Działdowie 1920 (arch.)

Tymczasowy, ew. Wojenny, Komitet Rewolucyjny w Działdowie (rewkom) – zawiązany 19 sierpnia 1920 r. po wkroczeniu bolszewików do miasta, najprawdopodobniej przez bolszewickiego komisarza w Działdowie o nazwisku Pomeroff. W rewkomu skład weszli: Ernst Matzner, ew. Metrner lub Matener (przewodniczący), Hermann Schledzewski i Paul Müller (członkowie). Zadaniem działdowskiego rewkomu było zorganizowanie biura werbunkowego dla chętnych do wstąpienia w szeregi bolszewickiej armii. Przestał istnieć już 21 sierpnia 1920 r. Jego członkowie zbiegli do Niemiec, ale zgodnie z treścią Komunikatu Sztabu Generalnego Wojska Polskiego z dn. 25 sierpnia 1920 r., zostali wydani stronie polskiej i postawieni przed sąd doraźny i skazani na śmierć.