Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie Budynek szkoły (BP)

Szkoła Podstawowa nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie – otwarta 6 września 1958 r. 9 września 1967 r. otrzymała imię Mariana Buczka. 24 listopada 1997 r. zmieniono patrona szkoły na Królową Jadwigę. 1 września 1999 r. utworzono w jej miejsce Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi w Działdowie, będące jednostką organizacyjną gminy Miasto Działdowo. Ponadto przy szkole znajduje się nowoczesna hala widowiskowo-sportowa, która od 2013 r. nosi imię Polskich Olimpijczyków. Szkoła oprócz kształcenia zgodnie z podstawą programową proponuje oddziały: dwujęzyczny, sportowy i integracyjny. Działają w niej koła: przedmiotowe, PCK, Caritas, Młodzieżowy Chór Mieszany „Our Voice”, Dyskusyjny Klub Książki, Klub Olimpijczyka, Zespół Taneczny oraz kluby sportowe: UKS „Dwójka”, UKS „Akademia Piłkarska Działdowo” i UKS „Yankees”. Mieści się przy ul. Sportowej 1. Obecnie jest placówką wygasającą. Od 1 września 2017 r. gimnazjum zostało przekształcone w Szkołę Podstawową nr 2 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Królowej Jadwigi. Od 2021 r. funkcjonuje w ramach Zespołu Placówek Oświatowych nr 2 w Działdowie.