Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie Budynek szkoły (RM)

Szkoła Podstawowa nr 1 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie – powstała w nawiązaniu do tradycji przedwojennej Siedmioklasowej Publicznej Szkoły Powszechnej rozpoczęła swoją działalność w roku szkolnym 1945/1946 pod nazwą Publicznej Szkoły Powszechnej im. Króla Władysława Jagiełły. Rok później podzielono ją na dwie odrębne placówki oświatowe: nr 1 i nr 2 z tym samym patronem. Taki stan trwał do końca lat czterdziestych XX w. 14 grudnia 1974 r. szkoła otrzymała sztandar. 1 września 1999 r. na bazie wygasającej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Króla Władysława Jagiełły w Działdowie, od której przejęło imię, powstało gimnazjum, by od 1 września 2017 r., po likwidacji gimnazjów powrócić  do poprzedniej nazwy. Jest jednostką organizacyjną gminy Miasto Działdowo. Działają w niej koła: przedmiotowe, Caritas, chór, Dyskusyjny Klub Książki, UKS „Jedynka” oraz Drużyna Pierwszej Pomocy. Mieści się przy ul. Władysława Jagiełły 33. Od 2021 r. funkcjonuje w ramach Zespołu Placówek Oświatowych nr 1 w Działdowie.