Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie Budynek SP ZOZ - marzec 2023 (BP)

Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Działdowie – pierwszy szpital, a raczej ochronkę, założono w Działdowie w 1837 r., kolejny, składający się z jednej, czterołóżkowej izby, w 1858 r. W 1872 r., władze miejskie zakupiły dom, w którym adoptowano pod potrzeby szpitalne 4 izby. Mimo stworzenia lepszych warunków leczniczych, z usług tego szpitala korzystali jedynie ludzie biedni i włóczędzy. 24 kwietnia 1911 r. otwarto w Działdowie nowoczesny jak na ówczesne standardy  budynek szpitalny, wzniesiony obok parku miejskiego przy drodze do Nidzicy. Obiekt kosztował 180 tysięcy mk. Szpital zaopatrzony został w 35 łóżek i był ogrzewany centralnie. W czasie działań pierwszowojennych szpital oddany został do dyspozycji armii, a w 1917 r. oficjalnie odsprzedany wojsku. Po II wojnie światowej szpital miejski nadal funkcjonował w tym samym miejscu, co w roku 1911. Dopiero w 1974 r. otwarta została nowa placówka lecznicza, która obecnie jest częścią instytucji powstałej 8 grudnia 1997 r., a której organem prowadzącym od 1 stycznia 1999 r. jest Powiat Działdowski, o nazwie Samodzielny Publiczny Zespół Opieki Zdrowotnej w Działdowie. W SP ZOZ funkcjonują oddziały: Blok Operacyjny, Szpitalny Oddział Ratunkowy, Dział Fizjoterapii, Oddział Dziecięcy, Wieloprofilowy Oddział Chorób Wewnętrznych, Oddział Rehabilitacyjny, Oddział Neurologiczny i Udarowy, Oddział Położniczo-Ginekologiczny, Oddział Noworodków i Wcześniaków, Oddział Chirurgii Ogólnej, Oddział Urazowo-Ortopedyczny, Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii, Oddział Psychiatryczny, Oddział Medycyny Paliatywnej i Stacja Dializ oraz poradnie i pracownie: Poradnia Chirurgii Ogólnej, Poradnia Chirurgii Onkologicznej PROFMEDICUS Sp. z o.o., Poradnia Dermatologiczno-Wenerologiczna, Poradnia Endokrynologiczna, Poradnia Kardiologiczna, Poradnia Nefrologiczna, Poradnia Neonatologiczna, Poradnia Neurologiczna, Poradnia Okulistyczna, Poradnia Opieki Paliatywnej, Poradnia Otolaryngologiczna, Poradnia Położniczo-Ginekologiczna, Poradnia Rehabilitacyjna, Poradnia Reumatologiczna, Poradnia Urazowo-Ortopedyczna, Poradnia Urologiczna, Poradnia Zdrowia Psychicznego, Pracownia RTG, Pracownia USG – badanie Dopplera, Pracownia Endoskopowa, Pracownia EEG, Pracownia EKG i Pracownia Spirometryczna, Pracownia EMG, Na terenie SPZOZ działa również Zakład Medycyny Pracy. Przy budynku znajduje się lądowisko dla śmigłowców ratunkowych. Siedziba: ul. Leśna 1.