Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Działdowie Siedziba Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Działdowie (BP)

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego w Działdowie – utworzony 1 stycznia 1999 r., w wyniku reformy ustrojowej państwa i wchodzi w skład powiatowej administracji zespolonej. Organem wyższego stopnia w stosunku do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Działdowie jest Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego w Olsztynie. Nie jest organem powiatu, finansowany jest z budżetu państwa oraz zachowuje samodzielność i niezależność. Zadania nadzoru budowlanego na obszarze powiatu działdowskiego to: kontrola zgodności wykonywania robót budowlanych z przepisami prawa budowlanego, projektem budowlanym i warunkami określonymi w decyzji o pozwoleniu na budowę; sprawdzanie posiadania przez osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne w budownictwie właściwych uprawnień do pełnienia tych funkcji i sprawdzanie dopuszczenia do stosowania w budownictwie wyrobów budowlanych. Ponadto bada przyczyny powstania katastrof budowlanych i współdziała z organami kontroli państwowej. Do obowiązków należy nadzór i kontrola nad przestrzeganiem przepisów prawa budowlanego, a w szczególności: zgodności zagospodarowania terenu z miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego oraz wymaganiami ochrony środowiska; warunków bezpieczeństwa ludzi i mienia w rozwiązaniach przyjętych w projektach budowlanych, przy wykonywaniu robót budowlanych oraz utrzymywaniu obiektów budowlanych; zgodności rozwiązań architektoniczno-budowlanych z przepisami techniczno-budowlanymi oraz zasadami wiedzy technicznej; właściwego wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie i stosowania wyrobów budowlanych. Ponadto wydaje decyzje administracyjne w sprawach określonych ustawą, kontroluje posiadanie uprawnień do pełnienia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie przez osoby je wykonujące, dokonuje czynności kontrolnych dokumentowanych protokolarnie i in. Siedziba: ul. Kościuszki 3.