Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Okręg w Lidzbarku Znaczek PTG "Sokół"

Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. Okręg w Lidzbarku – założony w marcu 1921 r. i w chwili powstania liczył 97 członków. Miał również swoją filię w Jeleniu. Jego pierwotną siedzibą była Lubawa, następnie Brodnica i ponownie Lubawa. W marcu 1922 r. przeniesiono ja do Lidzbarka. W 1935 r. w skład okręgu wchodziło 19 gniazd z Brodnicy, Działdowa, Iłowa, Jabłonowa Pomorskiego, Lidzbarka, Lubawy i Nowego Miasta Lubawskiego. W 1936 r. w Lidzbarku utworzono Okręgowy Wydział „Sokolic”. 30 lipca 1922 r. poświęcony został „sokoli” sztandar, natomiast pierwszy zlot odbył się 14 marca 1925 r. z udziałem m. in. gen. Franciszka Zarzyckiego, natomiast drugi w sierpniu 1934 r., w którym wzięło udział 121 umundurowanych „Sokolników”. Podczas zlotów „Sokolnicy” startowali w kilku dyscyplinach sportowych takich jak gimnastyka, biegi przełajowe i sztafetowe, tenis oraz wyścigi rowerowe. Organizacja propagowała sport, gimnastykę oraz zdrowy styl życia. Postulowała podnoszenie sprawności fizycznej młodzieży, popularyzowała sporty letnie oraz zimowe. W sierpniu 1939 r. lidzbarski „Sokół” liczył ok. 150 członków. Działdowskie Gniazdo „Sokoła” powstało w 1920 r. z inicjatywy Filipa Balewskiego, Feliksa Łazarewicza, Kazimierza Depczyńskiego, Franciszka Petelki i Walentego Michalskiego. Sekcje: gimnastyczna, lekkoatletyczna, hippiczna, kolarska, tenisa stołowego oraz rekreacyjno-turystycna. W 1930 r. działdowski „Sokół” liczył 160 członków. 15 czerwca 1930 r. odbył się w Działdowie Zlot VI Okręgu Związku Sokołów Polskich Dzielnicy Pomorskiej, którego współorganizatorem był  działdowianin i członek „Sokoła” Roman Chamski. Po 1939 r. organizacja została zdelegalizowana.