Kościół pw. św. Józefa w Ruszkowie Kościół pw. św. Józefa w Ruszkowie (RM)

Kościół pw. św. Józefa w Ruszkowie – pierwszy, drewniany, nieistniejący, zbudowany został w 1686 r. Była to budowla szachulcowa, od wschodu i zachodu zamknięty trójbocznie. Nawę z trzech ston otaczały drewniane empory. Dach kryty był dachówką holenderką. Od zachodu znajdowała się drewniana wieża na rzucie prostokąta, nakryta czterospadowym dachem zwieńczonym sygnaturką z cebulastym hełmem. Kościółek został rozebrany na początku XX w. Obecny kościół wzniesiony został w 1910 r. na miejscu poprzedniego. Konstrukcja dwuspadowego dachu opiera się na kamiennych murach. Po prawej stronie od wejścia stoi trzykondygnacyjna, drewniana wieża, nakryta ostrosłupowym, czworokątnym dachem z sygnaturką. We wnętrzu zachowało się zabytkowe wyposażenie, w tym ołtarz z XVII w., pochodzący z poprzedniego kościoła oraz ambona z baldachimem.