Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Przełęku Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Przełęku (BP)

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Przełęku – w XV w. zbudowan w Przełęku pierwszy kościół stanowiący filię parafii w Wielkim Łęcku. W XVI w. świątynię przejęli luteranie, a po stu latach ponownie katolicy. Jako filia parafii w Wielkim Łęcku, przetrwała do ostatniej dekady XIX w. W latach 1899–1901 zbudowano na jej miejscu nową. Inicjatywa jej budowy wyszła od właściciela Przełęka jako wotum dziękczynne za cudowne uzdrowienie dziedziczki Magdy Rymer. Kościół nadal pozostawał filią kościoła w Wielkim Łęcku i był obsługiwany przez tamtejszego proboszcza. Dopiero dekretem biskupa chełmińskiego Bernarda Czaplińskiego w 1978 r. została erygowana samodzielna parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Przełęku. Kościół jest murowany z cegły na cokole z kamienia polnego, ściany zaś opięte skarpami. Ma korpus salowy na planie prostokąta, z niższym, wydzielonym, trójbocznym prezbiterium od wschodu i kwadratową, trójkondygnacyjną wieżą od zachodu, którą zwieńcza stożkowaty dach z trójkątnymi szczytami. Nawę przykryto drewnianym stropem. Sklepienie prezbiterium jest żebrowe z lunetami. Drewniany chór oparto na czterech słupach. Organy o zewnętrznej oprawie neogotyckiej zbudowała firma Max Terletzki & Bruno Göbel z Królewca. Dwuspadowy dach pokryto dachówką ceramiczną. Ołtarz główny został wykonany przez Marcelego Saganowskiego w 1900 r. w firmie J. Szpetkowskiego w Poznaniu. W jego centrum znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego, a po bokach naturalnej wielkości figury świętych: Piotra i Pawła. W świątyni znajdują się też dwa ołtarze boczne, neogotycki konfesjonał i sześć mosiężnych lichtarzy. W ostatnich latach wymalowano wnętrze kościoła, poddano konserwacji ołtarz główny i wymieniono posadzkę. Na placu, przy świątyni, wybudowano kaplicę-grotę Matki Bożej z ołtarzem polowym. 21 września 2013 r. mieszkańcy gminy Płośnica ufundowali przed kościołem tablicę poświęconą powstańcom z oddziału kpt. Wandla, którzy 31 marca 1864 r. nad Działdówką stoczyli zwycięską bitwę z oddziałem pruskim.

Kościół pw. Przemienienia Pańskiego w Przełęku Kaplica-grota Matki Bożej (BP)