Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu (BP)

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Hartowcu – około 1601 r,. dzięki staraniom miecznika Seweryna Zalewskiego, zbudowano we wsi kaplicę. Opis z ksiąg inwentarzowych sporządzonych w 1725 r. podaje jej wygląd. Była pobudowana z drewna, z bogato rzeźbionym ołtarzem przedstawiającym wizerunek Chrystusa Ukrzyżowanego i postać Płaczącej Maryi. Na zewnątrz zawieszony był niewielki dzwon. Rok później kaplica uległa częściowemu zniszczeniu. Odnowił ją dopiero w 1750 r. biskup Stanisław Leski. Kaplicę rozebrano w 1777 r., zaś ołtarz przewieziono do kościoła w Zwiniarzu. Do lat osiemdziesiątych XX w. mieszkańcy Hartowca nie posiadali świątyni. W 1983 r. biskup pomocniczy diecezji chełmińskiej Edmund Piszcz poświęcił mury budującego się kościoła, natomiast rok później biskup chełmiński Marian Przykucki poświęcił ukończoną świątynię. Samodzielna parafia została erygowana 8 maja 1994 r. na mocy dekretu biskupa toruńskiego Andrzeja Suskiego.