Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Burkacie Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Burkacie (RM)

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Burkacie – pierwszy drewniany kościół w Burkacie powstał w czasach krzyżackich. Został on jednak zniszczony w czasie jednej z wojen. Na jego fundamentach wybudowano następny, także drewniany, który został przejęty przez luteranów w 1530 r. W 1619 r. sprowadzono tu dwa dzwony. Nieremontowany budynek stopniowo niszczał i w 1821 r. został zamknięty, a następnie rozebrany. Nowy, murowany, neogotycki kościół został wzniesiony przez przedsiębiorcę budowlanego Augusta Appolta w latach 1854-1856. Zbudowano go z kamienia polnego, z dekoracyjnymi narożnikami, obramowaniami okien i drzwi, z gzymsami, fryzami i schodkowymi szczytami z cegieł, stanowiącymi ozdobę elewacji. W 1933 r. młody artysta Herman Karl Schmidt (Hieronim Skurpski) wykonał w kościele polichromie, jednak w późniejszych latach zostały one zamalowane. Po II wojnie światowej do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku kościół był wykorzystywany przez parafię ewangelicko-augsburską. Potem budowlę przejęła Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”. W 1992 r. kościół został wydzierżawiony, a następnie zakupiony przez parafię św. Wojciecha w Działdowie i jako filia służył miejscowym parafianom do sierpnia 2013 r., chociaż dekret o powołaniu nowej parafii pw. Błogosławionego Jana Pawła II w Burkacie wydano już w 2000 r. Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Burkacie posiada dwuspadowy dach i nawę krytą płaskim stropem. Empora jest drewniana z wejściami po obu stronach nawy. Znajdujące się na niej organy wykonał organmistrz Rhon z Ornety.

Kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Burkacie Kościół w Burkacie - zdjęcie z lat trzydziestych XX w. (arch.)