Komenda Hufca ZHP w Działdowie Siedziba Komendy Hufca ZHP w Działdowie - 2014 r. (BP)

Komenda Hufca ZHP w Działdowie – 15 czerwca 1920 r. powołano do życia Naczelną Komendę Organizacji Harcerskiej na Warmii i Mazurach z siedzibą w Działdowie. Jej komendantem został podporucznik Adam Ciołkosz ps. Mrok. W listopadzie 1922 r. utworzono przy PSN w Działdowie męską drużynę harcerską (im. Henryka Dąbrowskiego) i żeńską (im. Marii Konopnickiej). 24 listopada 1926 r. powołano Komendę Hufca ZHP w Działdowie. Od 10 do 25 lipca 1935 r. Hufiec Działdowo uczestniczył w Zlocie Związku Harcerstwa Polskiego w Spale. Po wojnie, 20 października 1946 r., został utworzony Hufiec Harcerzy ZHP na Powiat Działdowski z siedzibą w Działdowie. Następna Komenda Hufca ZHP w Działdowie została powołana 5 marca 1957 r. W tym okresie powstały również drużyny harcerskie przy szkołach w Burkacie, Brodowie, Gnojnie, Bryńsku, Jabłonowie, Gródkach, Hartowcu, Petrykozach, Jeleniu, Kisinach, Klęczkowie, Kiełpinach, Ciborzu, Narzymiu, Ostaszewie, Niechłoninie, Płośnicy, Przełęku, Rybnie, Skurpiu, Turzy Wielkiej, Uzdowie, Wielkim Łęcku, Wąpiersku, Zakrzewie, Żabinach. W 1959 r. Komenda Hufca ZHP w Działdowie powołała Harcerski Ośrodek Techniczny. 7 czerwca 1970 r. otwarty został Powiatowy Ośrodek Harcerski ISKRA, a 6 października tego roku nadano hufcowi imię Bojowników o Wolność i Demokrację. 17 września 2010 r. nadano Hufcowi ZHP nadano nowe: hm. Stanisława Sieradzkieo Śwista. Komenda mieści się przy ul. Chopina 4.