9 stycznia 1947 10 zł żołnierze niezłomni 2017 (BP)

9 stycznia 1947 r. – został zamordowany w Sierpcu urodzony 20 września 1917 r. w miejscowości Cendaty Tadeusz Kowalski, ps. Kapitan. Mieszkaniec Raciąża. W czasie okupacji żołnierz AK. Od stycznia 1946 r. żołnierz ROAK w oddziale Jana Szloma vel Szluma walczącego między innymi na terenie powiatów mławskiego, częściowo działdowskiego, ciechanowskiego i sierpeckiego. Miedzy kwietniem a wrześniem 1946 r. rozbrajał funkcjonariuszy MO na posterunkach w Strzegowie, Uniecku, Rościszewie, Raciążu, Bieżuniu i Sławęcinie. Jesienią 1946 r. opuścił oddział. 29 października tego roku został aresztowany w Jastrowiu przez funkcjonariuszy UBP. 9 stycznia 1947 r. warszawski WSR na sesji wyjazdowej w Sierpcu skazał go na karę śmierci. Wyrok został wykonany tego samego dnia.