Medal za Wojnę Obronną 1939 r. (BP)9 lutego 1915 r.
- urodził się w Dąbrowie Anastazy Kołodziejski vel: Lucjan Więckowski, ps. Gromek. W 1936 r. ukończył Szkołę Podchorążych Rezerwy Piechoty w Pułtusku. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. bronił Modlina, a następnie Warszawy. W marcu 1940 r. objął funkcję szefa wydziału organizacyjnego ZWZ obwodu Sierpc. W 1942 r. został aresztowany przez Niemców i uwięziony w Kuczborku, skąd został odbity przez oddział Stanisława Maryniaka ps. Wichura. Ponownie aresztowany trafił do aresztu w Zieluniu i ponownie został odbity przez oddział Wichury. W 1943 r. został komendantem AK Obwodu Sierpc. W 1945 r. został aresztowany przez sowieckie NKWD i wywieziony w głąb sowieckiej Rosji (obwód irkucki). W 1952 r. powrócił do Polski i zamieszkał w Działdowie. Tu, podjął pracę w dziale finansowym Powiatowego Związku Gminnych Spółdzielni. W Działdowie mieszkał do śmierci, ale zmarł 15 maja 1990 r. w Warszawie. Odznaczony Krzyżem Walecznych.
- urodził się w Parszowie Zdzisław Marian Chojnacki. Absolwent Korpusu Kadetów w Rawiczu oraz szkoły podchorążych kawalerii. Podporucznik kawalerii WP. W czasie kampanii wrześniowej 1939 r. pełnił funkcję oficera informacyjnego w 27 Pułku Ułanów im. Króla Stefana Batorego wchodzącym w skład Nowogródzkiej Brygady Kawalerii dowodzonej przez gen. Władysława Andersa. Jego pułk stacjonował najpierw w okolicach Lidzbarka, a następnie przesunięty został w rejon Sierpca. Uwięziony przez sowietów w wojskowym obozie jenieckim w Starobielsku. Zamordowany w 1940 r. w Charkowie.
- zmarł w wyniku odniesionych ran w Giżycku urodzony 7 lutego 1886 r. w Iłowie Friedrich Artur Schaffroth. Walczył po stronie Niemiec w I wojnie światowej.
- zginął w Warszawie urodzony w 1873 r. w Purgałkach Michel Weiss, mieszkaniec Chorabia, walcząc po stronie Niemiec w I wojnie światowej.
Zostań redaktorem
Już teraz możesz tworzyć treści
dotyczące naszego powiatu.
Zarejestruj się wpDiscuz