9 listopada 1971 Władysław Horwath (arch.)

9 listopada 1971 r. – zmarł w Warszawie urodzony 22 czerwca 1899 r. w Krakowie Władysław Horwath. Szkołę powszechną oraz szkołę realną ukończył w Krakowie. Tu również ukończył kurs w Akademii Handlowej. W czasie I wojny światowej pracował w Intendenturze Legionowej, następnie walczył w szeregach armii austriackiej. W listopadzie 1918 r. wstąpił do polskiego wojska. Po wojnie pracował m. in. w krakowskim Zarządzie Budownictwa Wojskowego i tutejszym Okręgowym Inspektoracie Artylerii. Po odejściu z wojska studiował prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz zarządzał własnym gospodarstwem rolnym i przedsiębiorstwem. Członek m. in. Związku Powstańców i Wojaków i BBWR. Od 1 sierpnia 1933 r. pracował najpierw jako podreferendarz, a następnie jako wicestarosta w Starogardzie, zaś od 27 lutego 1935 r. najpierw jako pełniący obowiązki starosty i kierownik starostwa w Działdowie, a następnie, od 23 listopada tego roku do 22 lutego 1939 r. jako starosta w tym mieście. Stąd został przeniesiony na równorzędne stanowisko do Chojnic. W 1938 r. otrzymał tytuł honorowego obywatela Działdowa.  Po wybuchu wojny z Niemcami przekroczył granicę rumuńską i skierował się do Francji. 16 stycznia został przez polskie władze emigracyjne skierowany najpierw na Węgry, a następnie do Jugosławii i Palestyny, gdzie pracował jako delegat ds. opieki nad polskimi uchodźcami. Po zakończeniu działań wojennych w Europie został zdemobilizowany i 24 września 1946 r. powrócił do kraju. W latach 1947-1950 był wiceprezydentem Wrocławia. Od 1950 r. mieszkał i pracował w Warszawie. Zmarł 9 listopada 1971 r. w tym mieście i pochowany został na Powązkach.