7 października 1868 Białuty (arch.)

7 października 1868 r. – urodził się w Sławinie Władysław Szczepkowski W 1891 r. ukończył gimnazjum w Ostrowiu, W latach 1892-1893 studiował w Wyższej Szkole Rolniczej w Berlinie, a po studiach odbył roczną  służbę wojskową  w pruskich pułkach ułanów w Miliczu i w Jeleniej Górze. Od roku 1911 r. pełnił funkcję sekretarza Śremskiego Towarzystwa Rolniczego, a od 1926 r. prezesa. Był również prezesem Rady Nadzorczej Towarzystwa ,,Spójnia’’, współzałożycielem i długoletnim członkiem  Towarzystwa Gospodarczego, przewodniczącym sekcji hodowli konia. Od 1908 r. był jednym z sześciu członków tajnej organizacji przeciwnej wywłaszczeniom ,,Obrona’’, kierowanej przez Zygmunta Chłapowskiego. Jako delegat uczestniczył w obradach zwołanego na początku grudnia 1918 r. w Poznaniu Sejmu Dzielnicowego. Uczestnik powstania wielkopolskiego i pierwszy starosta polski w Śremie. Generalny Radca Poznańskiego Ziemstwa Kredytowego w Poznaniu, radny sejmiku powiatowego członek Wielkopolskiej Izby Rolnej w Poznaniu. Właściciel majątku w Białutach w latach 1927-1929. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Polonia Restituta i Krzyżem Walecznych. Zmarł 13 czerwca 1929 r. w Karlowych Varach.