obóz Soldau - czerwiec 2022 (BP)7 marca 1941 r. zmarli:
- w KL Dachau urodzony 13 czerwca 1895 r. w Rychlikach Antoni Rakowski, ksiądz katolicki. W latach 1926-1936 proboszcz parafii w Święcieńcu, zaś w latach 1936-1939. proboszcz parafii w Bielsku, a od 1939 r. w Zawidzu. 7 kwietnia 1940 r. aresztowany przez Niemców i osadzony w sierpeckim więzieniu, skąd przewieziony został do KL Soldau. W drugiej połowie kwietnia został przetransportowany do KL Dachau, a następnie do KL Mauthausen, podobóz Gusen. 8 grudnia 1940 r. przewieziony został z powrotem do KL Dachau, gdzie przebywał do śmierci.
- w KL Dachau urodzony 6 stycznia 1884 r. w Narzymiu Jan Krengelewski. W młodości pracował jako górnik w Westfalii i działał w polskich organizacjach, m. in. Zjednoczeniu Zawodowym Polskim. W okresie plebiscytu kierował akcją polską w powiecie ełckim z ramienia Mazurskiego Komitetu Plebiscytowego. W latach trzydziestych mieszkał w Działdowie, gdzie był zaangażowany w działalność społeczno-gospodarczą i polityczną. Pełnił funkcję sekretarza Narodowej Partii Robotniczej, sekretarza Związku Robotników Rolnych i Leśnych na Pomorzu, sekretarza Zjednoczenia Zawodowego Polskiego, radnego rady miejskiej oraz delegata do Sejmiku Pomorskiego w Toruniu. W 1937 r. wstąpił do Stronnictwa Pracy, a w 1938 r. przeprowadził się do Brodnicy. W listopadzie 1938 r. został wybrany posłem na Sejm RP. W okresie okupacji aresztowany przez Niemców i wywieziony najpierw do KL Sachsenhausen, a następnie do KL Dachau, gdzie przebywał do śmierci.
- w KL Mauthausen, podobóz Gusen urodzony 5 lipca 1893 r. Władysław Jatczak. Urzędnik. Aresztowany prewencyjnie w kwietniu 1940 r. przez ciechanowskie Gestapo i osadzony w KL Soldau, a stąd przewieziony do KL Dachau. 21 listopada 1942 r. przeniesiony do KL Mauthausen, podobóz Gusen, gdzie przebywał do śmierci.
Zostań redaktorem
Już teraz możesz tworzyć treści
dotyczące naszego powiatu.
Zarejestruj się wpDiscuz