6 września 1895 Adolf Szymański (arch.)

6 września 1895 r. – urodził się w Brodowie Adolf Edward Szymański. W 1921 r. został doradcą wojewody pomorskiego ds. Mazur, następnie wicestarostą w Działdowie oraz p.o. starosty w Chojnicach i Toruniu. W 1926 r. osiadł w Wierzbowie. Współredagował z „Gazetę Mazurską“ i „Kalendarz dla Mazurów“, współpracował z „Mazurem“ i „Mazurskim Przyjacielem Ludu“. Pełnił obowiązki wiceprzewodniczącego Zrzeszenia Ewangelików Polaków w Działdowie, zaś w 1931 r. został prezesem Związku Mazurów (I). W czasie II wojny światowej więziony w KL Mauthausen-Gusen. Po zwolnieniu z obozu w 1944 r. aresztowany i zesłany na roboty. Po wojnie reaktywował Szkołę Powszechną w Wierzbowie i był w niej pierwszym kierownikiem i nauczycielem. Z ramienia PPR otrzymał w 1947 r. mandat poselski z okręgu Olsztyn. W 1958 r. opuścił Polskę i wyjechał do Hesji. Zmarł 21 listopada 1966 w Bühl w Szwajcarii.