6 października 1882 Obóz Soldau - sierpień 2022 r. (BP)

6 października 1882 r. – urodził się w Szczukach Stanisław Karol Walenty Żórawski, ew. Jordan-Żórawski, h. Trąby. Właściciel majątku Obrębiec. Absolwent Szkoły Rolniczej w Czernichowie. Od 1905 r. członek Stowarzyszenia Rolniczego w Ciechanowie, od 1914 r. członek zarządu Okręgowego Towarzystwa Rolniczego Ciechanowskiego, a od 1917 r. delegat do Rady Centralnego Towarzystwa Rolniczego. Ponadto w latach 1916-1919 członek Rady Opiekuńczej Powiatu Przasnyskiego, Powiatowej Komisji Szacunkowej i od 1918 r. przewodniczący Komitetu Pomocy Wojskowej w Przasnyszu oraz komisarz rządowy w funkcji starosty na powiat przasnyski. W 1920 został członkiem Rady Komitetu Obrony Państwa w Przasnyszu, zaś cztery lata później współorganizował Bank Spółdzielczy w Przasnyszu. Aktywnie działał w Związku Ziemian, Związku Kółek Rolniczych, Związku Obrony Kresów Wschodnich, dekanalnej Akcji Katolickiej i Towarzystwie Rolniczym w Przasnyszu. W 1934 r. odznaczony Złotym Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice. W czasie okupacji niemieckiej został w dniu 6 kwietnia 1940 r. aresztowany przez Gestapo i osadzony w Kl Soldau. Stamtąd został przewieziony do KL Mauthausen, podobóz Gusen, gdzie 3 sierpnia 1940 r. został zamordowany.