5 stycznia 1933 Kurhany k. Grodek (RM)

5 stycznia 1933 r. – urodziła się w Nowym Sączu Łucja Okulicz-Kozaryn, archeolog, profesor doktor habilitowany UW, związana z naukowo z wieloma uniwersytetami krajowymi oraz Polską Akademią Nauk.  Przeprowadzała wraz z mężem Jerzym szereg wykopalisk, również na terenie obecnego powiatu działdowskiego, m. in. w Gródkach. Działaczka NSZZ „Solidarność” od momentu zaistnienia tego ruchu. Autorka licznych artykułów i książek poświęconych badaniom archeologicznym, m in.: Życie codzienne Prusów i Jaćwięgów w wiekach średnich. IX —XIII w. (1983) i Dzieje Prusów (1997). Zmarła 16 lutego 1999 r. w Warszawie i pochowana została na Powązkach.