5 stycznia 1173 1000 zł znaczek pocztowy Bolesław IV 1991 (BP)

5 stycznia 1173 r. – zmarł urodzony ok. 1122 r. Bolesław IV Kędzierzawy, syn Bolesława III Krzywoustego, książę mazowiecki od 1138 r., śląski w latach 1146-1163, sandomierski od 1166 r., krakowski i książę zwierzchni Polski w latach 1146-1173. Po objęciu władzy zwierzchniej Bolesław postanowił ukrócić napady plemion bałtyjskich na Mazowsze. Mając poparcie cesarza i papieża oraz książąt ruskich, organizował od 1147 r. wyprawy zbrojne, które początkowo doprowadziły do podporządkowania wielu pruskich plemion, w tym Sasinów zamieszkujących również tereny obecnego powiatu dzialdowskiego i narzucenia im w latach późniejszych trybutu. W 1166 r. poniósł klęskę w zorganizowanej przez Prusów zasadzce pod Wąbrzeźnem, w której zginął towarzyszący mu książę Henryk Sandomierski.