Arno Kant5 października 1900 r. – urodzili się:
- w Działdowie Arno Kant. Po ukończeniu działdowskiej szkoły powszechnej kontynuował naukę w seminarium nauczycielskim w Grudziądzu. Egzaminy końcowe zdał w 1918 r., po czym został wcielony do armii niemieckiej. Po zakończeniu wojny powrócił do Działdowa. Jeszcze w 1918 r. zorganizował polski chór męski „Echo” oraz chór „Lutnia”. Od 1 września 1920 r. do września 1939 r. pracował jako nauczyciel śpiewu i muzyki oraz wychowawca w Szkole Powszechnej w Działdowie. Od 1933 r. uczył również muzyki w działdowskim gimnazjum. Zbierał i opracowywał mazurskie pieśni ludowe, które opublikował jako Mazurski Śpiewnik Regionalny (1936). W czasie trwania plebiscytu aktywnie walczył o przyłączenie całej mazurskiej ziemi do Polski. Jako żołnierz WP wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W październiku tego roku, po powrocie do domu, aresztowany przez Gestapo i 8 grudnia 1939 r. zmarł z powodu tortur w Olsztynie. Jago imię nosi Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Działdowie.
- w Sosnowcu Wacław Gorzkowski, mieszkaniec Nowego Miasta. Lekarz psychiatra. W czasie okupacji niemieckiej komendant Placówki AK Modzele. Aresztowany przez Gestapo 11 grudnia 1942 r. i osadzony w więzieniu w Nowym Dworze Mazowieckim, a następnie, w dn. 4 marca 1943 r. w KL Soldau. Tu osądzony za działalność w ruchu oporu i skazany na karę śmierci. 31 maja 1943 r. powieszony na terenie Fortu III w Pomiechówku.
- w Kontach Aniela Jackowska. W 1924 r. ukończyła Państwowe Seminarium Nauczycielskie w Lubawie i podjęła pracę jako nauczycielka, a następnie kierowniczka szkoły w Nowym Zieluniu. W okresie okupacji niemieckiej ukrywała się w Firanach, a następnie, pod zmienionym nazwiskiem, w Złotym Potoku i Sieciechowie. Po wojnie, w latach 1945-1970 pracowała w Szkole Podstawowej w Łaszewie. Zmarła 5 lipca 1987 r. w Brodnicy.