4 sierpnia 1893 Fragment okładki wydania polskiego: Dzieje okręgu i miasta Działdowa (BP)

4 sierpnia 1893 r.  urodził się w Królewcu Fritz Gause. Tam ukończył Collegium Fridericianum oraz studiował historię, germanistykę i geografię na Albertynie. W  1921 r. został doktorem nauk historycznych. Od 1922 r. uczył w Liceum im. Goethego w Królewcu, a w 1938 r. został kierownikiem archiwum w tym mieście. Po II wojnie światowej spędził dwa lata w polskim obozie jenieckim. Opracował i wydał w 1958 r. Geschichte des Amtes und der Stadt Soldau (Dzieje okręgu i miasta Działdowa, przeł. M. Szymańska-Jasińska, Działdowo 2015). Inne publikacje to m. in. Ostpreußen (1958), Die Mittelalterliche deutsche Ostsiedlung (1969), Acta Prussica (1968), Neue Ortsnamen in Ostpreußen seit 1800, Geschichte des Preußenlandes (1966). Zmarł 24 grudnia 1973 r. w Essen.