30 stycznia 1911 Józef Szalla (arch.)

30 stycznia 1911 r. – urodził się w Hamborn (obecnie dzielnica Duisburga) Józef Szalla. Ukończył seminarium nauczycielskie w Toruniu i podjął pracę nauczyciela najpierw w Brodnicy, a następnie w Lidzbarku. Od 1926 r. należał do ZHP. W trakcie kampanii wrześniowej brał udział m. in. w obronie Warszawy. Po powrocie do Lidzbarka został aresztowany przez Niemców. Po zwolnieniu rozpoczął działalność konspiracyjną na terenie Lidzbarka i okolic w szeregach AK. W 1943 r. był inicjatorem powstania ogniska Tajnej Organizacji Nauczycielskiej w Lidzbarku. Po wojnie pracował jako nauczyciel w Brodnicy i Bydgoszczy. Jest autorem wspomnień: Przez okupacyjne lata 1939-1945 (1979). Zmarł w 1988 r.