Obóz Soldau - sierpień 2022 r. (BP)30 lipca 1944 r. zostali zamordowani
w Forcie III w Pomiechówku:
- urodzony 21 września 1907 r. w Żebrach Aleksander Dardziński, imię zakonne: Cyryl Administrator parafii Zakroczym i gwardian klasztoru w tej miejscowości. W trakcie kampanii wrześniowej 1939 r. pełnił funkcję kapelana szpitalnego w Zakroczymiu, a w czasie okupacji niemieckiej współpracował z polskim ruchem niepodległościowym. W lipcu 1944 r. aresztowany przez Gestapo i osadzony w więzieniu w Nowym Dworze Mazowieckim, a następnie w KL Soldau. Stąd, 25 lipca 1944 r., przewieziony do Fortu III w Pomiechówku i przebywał tu do śmierci.
- urodzony 14 listopada 1908 r. Czesław Łuziński, ps. Mina, nauczyciel z Niechłonina. Jako podporucznik rezerwy WP walczył w kampanii wrześniowej, m. in. w bitwie nad Bzurą, na stanowisku dowódcy plutonu karabinów maszynowych. W czasie okupacji niemieckiej pełnił funkcję szefa informacji w Komendzie BCh na terenie gminy Niechłonin. 29 czerwca 1944 r. został aresztowany przez Gestapo, przewieziony do Fortu III i tam przebywał do śmierci.Tadeusz Łuziński, mieszkaniec Niechłonina. W czasie okupacji niemieckiej żołnierz BCh. na terenie gminy Niechłonin. 29 czerwca 1944 r. został aresztowany przez Gestapo, przewieziony do Fortu III i tam przebywał do śmierci.
w KL Stutthof :
- urodzony 1 września 1909 r. w Lipnikach Bolesław Perzan. Rolnik. 8 lipca 1944 r. aresztowany przez Niemców i osadzony w KL Soldau. Stąd przewieziony do KL Stutthof i tu przebywał do śmierci.