29 kwietnia 1945 Pomnik poświęcony ofiarom dwóch totalitaryzmów w Działdowie - wrzesień 2022 (BP)

29 kwietnia 1945 r. – zmarł z wycieńczenia w KL Dachau urodzony 20 listopada 1908 r. w Bojanowie Jan Kowalski. W r. 1923 rozpoczął naukę w gimnazjum w Mławie, ale go nie ukończył. W 1930 r. został instruktorem Powiatowego Związku Kółek Rolniczych. Jednocześnie działał w ZMW „Wici”. W r. 1939 walczył w obronie Mławy i Modlina. Już w grudniu 1939 r. władze organizacji konspiracyjnej „Racławice” upoważniły go do organizowania swoich placówek na terenie północnego Mazowsza, m. in. na terenie powiatu działdowskiego. Po podporządkowaniu się w 1940 r. „Racławic” SL „Roch” został przewodniczącym kierownictwa „Rocha” na podokręgu „Wkra”. Funkcję tę pełnił do 1942 r., do chwili przejęcia jej przez Antoniego Załęskiego, ps. Torf. Nadal jednak pozostał członkiem kierownictwa. Wiosną 1943 r. został aresztowany przez Niemców podczas przekraczania „zielonej granicy” na Narwi i osadzony w Forcie III w Pomiechówku. Po śledztwie wysłano go do KL Dachau, gdzie przebywał do śmierci.