23 stycznia 1880 Pomnik poświęcony ofiarom dwóch totalitaryzmów w Działdowie - wrzesień 2022 (BP)

23 stycznia 1880 r. – urodził się we Włosienicy Aleksander Kamiński, ziemianin, działacz społeczno-polityczny i plebiscytowy. Współpracował z Komitetem Mazurskim. W latach 1921-1939 mieszkał w Turzy Wielkiej. W tym okresie był m. in. prezesem Stronnictwa Narodowego w powiecie działdowskim i członkiem władz wojewódzkich tej partii. W latach 1928-1930 był zastępca senatora RP z ramienia SN, a w latach 1930-1935 posłem na Sejm RP. Aktywnie działał w Związku Obrony Kresów Zachodnich, a potem w Polskim Związku Zachodnim. Od 1929 r. był prezesem Zarządu Powiatowego Kółek Rolniczych w Działdowie. Odznaczony Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Aresztowany przez Niemców został najpierw uwięziony w KL Sachsenhausen, a następnie w KL Dachau, gdzie 14 grudnia 1940 r. został zamordowany.