23 czerwca 2009 Odznaka Pamiątkowa PSZ (BP)

23 czerwca 2009 r. – zmarł w Braniewie urodzony 3 września 1924 r. w Hartowcu Stefan Wiśniewski. Szkołę podstawową i pierwszą klasę gimnazjum ukończył w Działdowie jeszcze przed okupacją niemiecką. W czasie okupacji pracował przymusowo u niemieckiego rolnika w Pierławce, a następnie jako sprzedawca w sklepie w Rybnie. W 1943 r. został skierowany na przymusowe roboty ziemne dla wojska na tereny Holandii, Belgii i Francji. Po inwazji aliantów w Normandii uciekł z miejsca osadzenia i wstąpił do Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Od października 1944 r. pełnił funkcję radiotelegrafisty w 2 kompanii 8 batalionu 1 Dywizji Pancernej pod dowództwem gen. Stanisława Maczka. Za uchronienie Bredy od zniszczeń podczas jej wyzwalania, wraz z żołnierzami 8. Batalionu otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta. W 1947 r. powrócił do kraju W 1949 r. zadał maturę w działdowskim liceum. W 1951 r. został kierownikiem Szkoły Podstawowej w Pieniężnie, w 1965 r. kierownikiem Szkoły Podstawowej nr 3 w Braniewie. W 1977 r. uzyskał tytuł magistra pedagogiki. W latach 1980-1984 był gminnym dyrektorem szkół w Braniewie. W 1984 r. przeszedł na emeryturę. W 2000 r. decyzją Prezydenta RP otrzymał nominację na stopień podporucznika, a w 2004 r. na stopień porucznika. Odznaczony m. in. Medalem „Polska Swemu Obrońcy”, brytyjskim Medalem Wojny, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi i Medalem Komisji Edukacji Narodowej.