21 września 1869

21 września 1869 r – urodził się w Pacółtowie Konrad Gburkowski, ksiądz katolicki. W takcie nauki w progimnazjum nowomiejskim był przewodniczącym tajnej organizacji filomackiej. Dalszą naukę kontynuował w Chełmie. W 1894 r. wstąpił do pelplińskiego seminarium duchownego. W latach 1899-1909 pełnił funkcje wikarego m in. w Pucku, Łążynie, Drzycimiu, Bzowie, Jeżewie, Koronowie, Pinczynie i  Rumianie. W 1909 r. otrzymał probostwo w Walichnowach Wielkich. W latach 1918-1920 był członkiem Powiatowej Rady Ludowej w Gniewie i aktywnie uczestniczył w działaniach plebiscytowych . Był również członkiem  Towarzystwa Naukowego w Toruniu. Zmarł 17 kwietnia 1927 r. w Poznaniu, ale pochowany został w Walichnowach Wielkich.