20 września 1903 Gefangenenlager Soldau-Illowo-Mlawa (arch.)

20 września 1903 r. – urodził się w Stryju Marian Hofbauer. W 1924 r. uzyskał dyplom czeladnika w Szkoły Przemysłowej Uzupełniającej w rodzinnym mieście. I podjął pracę w zakładzie mechaniczno-ślusarskim w Buczaczu. Po odbyciu służby wojskowej został w wojsku i jako podoficer 2 Pułku Piechoty Legionów w Pińczowie ukończył w 1928 r. kurs majstrów rusznikarskich w warszawskiej Szkole Zbrojmistrzów. W czasie wybuchu wojny z Niemcami jego pułk stacjonujący obecnie w Sandomierzu wziął udział w walkach na linii Księży Młyn-Rozprza i w obronie Modlina. Po kapitulacji twierdzy przebywał w Gefangenenlager Soldau-Illowo-Mlawa, skąd został zwolniony w październiku 1939 r.  Po powrocie do Sandomierza otworzył warsztat ślusarski, w którym dokonywał naprawy uzbrojenia dla żołnierzy AK. Swój warsztat prowadził do 1975 r. Odznaczony Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy, Medalem „Za udział w wojnie obronnej 1939” oraz Odznaką Pamiątkową 2 Pułku Piechoty Legionów. Zmarł 27 września 1985 r. w Sandomierzu.