20 sierpnia 1351 Katedra płocka (BP)

20 sierpnia 1351 r.  – zginął niedaleko Mielnika w trakcie ucieczki księcia litewskiego Kiejstuta spod jego kurateli, Bolesław III, ew. Bolko, książę płocki. W skład jego księstwa wchodziła od 1336 r. ziemia płocka, wyszogrodzka, gostynińska i zawkrzeńska, na której terenie znajdowała się również część ziem obecnego powiatu działdowskiego. Lennik czeski. Pod koniec życia zwolennik bliskich związków z Polską. Przypisywana jest mu również budowa fossaty na granicy mazowiecko-krzyżackiej w 1343 r., przebiegającej również przez ziemie leżące w obrębie obecnego powiatu działdowskiego. W 1351 r. walczył wspólnie z Kazimierzem Wielkim i Ludwikiem Andegaweńskim w przeciwko władcy litewskiemu Kiejstutowi. Po zwycięstwie nad  Kiejstutem sprawował nad nim opiekę zakończoną własną śmiercią.