Odznaka Pamiątkowa PSZ (BP)20 grudnia 1926 r. – urodzili się:
- w Lorkach Stanisław Dominik Wiśniewski, mieszkaniec Hartowca. Tu ukończył szkołę powszechną. Wiosną 1944 r. został wcielony do Wehrmachtu i skierowany na front zachodni. 13 września 1944 r. zdezerterował w okolicach Aachen, poddając się żołnierzom amerykańskim. Na początku listopada, po weryfikacji, został przydzielony do stacjonującej w Anglii polskiej II Brygady Strzelców Pieszych dowodzonej przez pułkownika Stanisława Bienia. W trakcie odbywania służby w brygadzie ukończył kurs podoficerski i otrzymał stopień starszego strzelca. 22 lutego 1947 r. powrócił do kraju i po krótkim pobycie w Gdańsku, zamieszkał w Hartowcu. Z uwagi na służbę najpierw w Wehrmachcie, a następnie w PSZ wielokrotnie wzywany do PUBP w Działdowie i przesłuchiwany. Członek NSZZ „Solidarność” od początku istnienia związku, współinicjator budowy kaplicy w Hartowcu. W latach dziewięćdziesiątych pełnił funkcję radnego samorządu gminnego (trzykrotnie) i wojewódzkiego. Był również członkiem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kombatantów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W 2000 r. awansowany do stopnia podporucznika. Odznaczony: brytyjskim War Medal 1939-1945 (1945), Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2006). Zmarł 8 kwietnia 2008 r. w Hartowcu.
- Stanisław Stachelek, mieszkaniec Turośli. Aresztowany przez Niemców i osadzony w KL Soldau, a następnie, 22 stycznia 1945 r., zamordowany przez nich z 32 innymi osobami cmentarzu w Żabikowie.
- w Rupinie Stanisław Biedrzycki. W czerwcu 1943 r. aresztowany przez Gestapo za opuszczenie miejsca pracy i osadzony w KL Soldau, gdzie przebywał do września tego roku. Stąd skierowany do pracy w miejscowości Limanster. Przeżył okupację niemiecką. Zmarł 18 października 2006 r.
Obóz Soldau - czerwiec 2022 (BP)