Gefangenenlager Soldau-Illowo-Mlawa (arch.)2 grudnia 1920 r. urodzili się:
- w Lublinie Michał Jabłoński, ps. Zygmunt, absolwent IV Humanistycznego Gimnazjum i Liceum im. Adama Mickiewicza w Warszawie. W 1938 r. powołany do służby wojskowej, którą odbył w Kompanii Rezerwy Łączności Piechoty w Zegrzu. Uczestnik kampanii wrześniowej 1939 r. w 39. pułku piechoty, walcząc m. in. w obronie Modlina, za co otrzymał Krzyż Walecznych. Po kapitulacji twierdzy Modlin osadzony przez Niemców w jenieckim punkcie zbiorczym usytuowanym na terenie byłych koszar w Działdowie. Po opuszczeniu Działdowa udał się do Warszawy, angażując się w działalność Szarych Szeregów, studiując równocześnie konspiracyjnej Państwowej Wyższej Szkole Technicznej. Uczestniczył w powstaniu warszawskim, zapewniając stałą łączność na Pradze. Po wojnie osiedlił się w Łodzi i podjął pracę na Politechnice Łódzkiej Tu otrzymał wszystkie stopnie naukowe z tytułem profesora zwyczajnego włącznie. Zmarł 17 maja 2008 r. w Łodzi.
- Czesław Chetnik. 11 lutego 1941 r. aresztowany przez ciechanowskie Gestapo pod zarzutem porzucenia miejsca pracy i osadzony w KL Soldau. 17 kwietnia tego roku skierowany do dyspozycji Urzędu Pracy w Działdowie. Dalsze losy nieznane.
- w Napiórkach Franciszek Szydlik. W czasie okupacji niemieckiej skierowany do prac przymusowych na terenie Braniewa. Po opuszczeniu miejsca pracy zatrzymany i osadzony w 1943 r. w KL Soldau. Stąd ponownie skierowany do poprzedniego miejsca pracy. Dalsze losy nieznane.
KL Soldau - październik 2022 (BP)