19 stycznia 1821 Wyobrażenie starego Działdowa (arch.)

19 stycznia 1821 r. urodził się w Nidzicy Ferdinand Julius Gregorovius, ew. Grzegorzewski. Pochodził z polskiej, ale zniemczonej rodziny szlacheckiej Grzegorzewskich osiadłej w Prusach w XVI w. W latach 1838-1943 studiował filozofię, teologię, literature i historie na Albertynie w Królewcu. Po studiach pracował jako nauczyciel, m. in. w prywatnej szkole w Działdowie. Od 1846 r. mieszkał w Królewcu, gdzie zajmował się dziennikarstwem współredagując czasopismo „Neue Königsberger Zeitung” (1848-1850). W 1848 r. opublikował m. in. cykl artykułów Die Idee des Polentums (pol. Idea Polskości), dedykując go Joachimowi Lelewelowi oraz cykl w obronie praw narodowych Polaków Polen-und Madjarenlieder (1849). W latach 1851-1874 podróżował po Europie. Będąc we Włoszech napisał ośmiotomowe dzieło Historia średniowiecznego Rzymu (1859–1872) za które otrzymał honorowe obywatelstwo tego miasta. Inne dzieła z tego okresu to: Historia cesarza rzymskiego Hadriana oraz jego czasy (1851), Historia Aten w średniowieczu. Od Justyniana do podboju tureckiego (1889), Historia Korsyki (1854). Opisał również swoje podróże po Włoszech w pracy Wanderjahre in Italien, sporządził biografię papieża Aleksandra VI. Zmarł 1 maja 1891 r. w Monachium.