18 stycznia 1894 Stary Lidzbark (arch)

18 stycznia 1894 r. – zmarł w Poznaniu urodzony 15 października 1825 r. w Oborach Mieczysław Łyskowski, h. Doliwa. W 1848 r. walczył jako ochotnik przeciw wojskom pruskim w oddziale powstańczym dowodzonym przez Jakuba Krauthofera-Krotkowskiego. Po ukończeniu studiów prawniczych pełnił obowiązki sędziego powiatowego, kolejno, w Chełmnie, Wąbrzeźnie, Lidzbarku i Brodnicy (od 1857). Równolegle z pracą zawodową prowadził działalność kulturalno-oświatową, narodową i ekonomiczną. W latach 1858, 1862 i 1863 wybierano go posłem do sejmu pruskiego. Od 1859 r. był sekretarzem Polskiego Koła Poselskiego w Berlinie. 23 marca 1862 r. założył w Brodnicy pierwszą spółdzielnię pożyczkową na Pomorzu o nazwie: Towarzystwo Pożyczkowe dla Przemysłowców Miasta Brodnicy i Okolicy. W tym samym roku wziął udział w rozmowach z Centralnym Komitetem Narodowym w Warszawie przygotowującym powstanie styczniowe. W 1864 r. został aresztowany przez władze pruskie, a w  1864 r. pozbawiony urzędu sędziowskiego. Od 1866 r. kierował w Toruniu Bankiem Kredytowym Donimirski, Kalkstein, Łyskowski i Spółka. Był również jednym z założycieli ukazującej się od 1 stycznia 1867 r. „Gazety Toruńskiej”. Od 1870 r. zamieszkał w Poznaniu, gdzie współorganizował Bank Rolniczo-Przemysłowy, pełnił funkcję prezesa Zarządu Związku Spółek Polskich, przekształconego w Związek Spółek Zarobkowych i Gospodarczych i współorganizował w 1888 r. Bank Ziemski. Był jednym z współzałożycieli Towarzystwa Oświaty Ludowej, którego kontynuacja było od 1880 r.  Towarzystwo Czytelni Ludowych. Od 1881 r. należał do tajnego komitetu niesienia pomocy Mazurom, przekształconego w Tajny Centralny Komitet dla Mazur, Śląska i Pomorza. Opublikował m.in. broszury: Przewodnik dla Spółek Pożyczkowych (1870), O zakładaniu u nas rozmaitych spółek ludowych. Rzecz powiedziana na Sejmiku Spółek Zarobkowych w Poznaniu roku 1876 (1877).