Odznaka Pamiątkowa PSZ (BP)17 grudnia 1942 r.:
- zginął w katastrofie samolotu w pobliżu miejscowości Żejtun urodzony 9 listopada 1918 r. w Mączewie Alfred Edmund Kleniewski, uczeń Szkoły Handlowej w Mławie, a następnie absolwent Gimnazjum Ogólnokształcącego w Działdowie, po którego ukończeniu wstąpił do szkoły Orląt w Dęblinie. W czasie wojny obronnej z Niemcami przedostał się do Francji, a następnie do Anglii, gdzie został przydzielony do 307 Dywizjonu Myśliwsko-Nocnego jako strzelec pokładowy. W 1941 r. przeniesiony został do 300 Dywizjonu Bombowego „Ziemi Mazowieckiej”, w styczniu 1942 r. skierowany do 18 Jednostki Szkolenia Operacyjnego w charakterze instruktora, zaś we wrześniu 1942 r. przydzielony do polskiej eskadry 138 Dywizjonu RAF. Pochowany na cmentarzu w Kalkarze na Malcie. Odznaczony Orderem Virtuti Militari V klasy oraz Krzyżem Walecznych (czterokrotnie).
17 grudnia 1942 r. – zostali powieszeni przez Niemców:
- w trakcie masowej publicznej egzekucji w Przasnyszu żołnierze AK i więźniowie KL Soldau: Maria Kaczyńska, Zenon Kiembrowski, ew. Kembrowski, ps. Konrad, Okrzeja, Edmund Zdanowski, ps. Maks, Marian Arct ps. Luty i Władysław Otłowski ps. Woyna.
- na dziedzińcu zamkowym w Ciechanowie: urodzona 23 października 1903 r. w Przasnyszu Zenobia Jelińska, ps. Teresa. Ukończyła szkołę średnią w Przasnyszu i tu podjęła pracę w starostwie jako urzędniczka. W maju 1939 r. została przeszkolona w Modlinie jako członkini grupy dywersyjnej K-7. W czasie okupacji niemieckiej była członkinią ZWZ-AK i działała w kobiecej sekcji dywersyjnej i sprawowała funkcję kurierską. 8 września 1942 r. została aresztowana przez Gestapo i osadzona w płockim więzieniu, a następnie przewieziona do KL Soldau i tam skazana na śmierć. Pochowana w Przasnyszu. W Ciechanowie nazwano jedną z ulic jej imieniem oraz Bolesław Nodzykowski Bolesław ps. Mały, urodzony 16 stycznia 1905 r. W czasie okupacji niemieckiej organizator i komendant Obwodu Pułtusk ZWZ AK. 10 września został aresztowany przez Gestapo i osadzony w pułtuskim więzieniu. Po tygodniu przewieziony do więzienia w Płocku, a stamtąd do KL Soldau. Tu, wyrokiem Sądu Doraźnego na Rejencję Ciechanowską i Powiat Suwałki skazany 4 grudnia 1942 r., na karę śmieci. 17 grudnia tego roku powieszony w Ciechanowie wraz z Kazimierą Grzelak, Zenobią Jelińską i Tadeuszem Jureckm. Odznaczony pośmiertnie Krzyżem Armii Krajowej.
- w Mławie zaś streconi zostali: Jadwiga Michalina Czechowska, ps. Nastka. W 1912 r. ukończyła szkołę w Żytomierzu. Od 1938 r. pracowała jako nauczycielka w szkole powszechnej w Radzanowie. W czasie okupacji niemieckiej wstąpiła do ZWZ AK i pełniła funkcję kuriera Komendy Obwodu AK w Mławie. 4 sierpnia 1942 r. aresztowana w Gołyminie i osadzona w Płocku. Stamtąd przewieziona została do KL Soldau i tu, wyrokiem Sądu Doraźnego na Rejencję Ciechanowską i Powiat Suwałki skazana na karę śmierci oraz Jan Wasiłowski, Bronisław Żebrowski i Eugeniusz Jarzębowski.
– został zamordowany w Pułtusku urodzony 19 listopada 1910 r. Stefan Krzykowski. 2 września 1942 r. aresztowany przez ciechanowskie Gestapo pod zarzutem przynależności do organizacji konspiracyjnej „ZWZ” i osadzony w więzieniu sądowym w Płocku. Stąd przewieziony do KL Soldau. Tu 4 grudnia 1942 r. skazany przez Sąd Doraźny Rejencji Ciechanów i Okręgu Suwałki (Standgericht für den Reg. Bez. Zichenau und den Kreis Sudauen) na karę śmierci.
KL Soldau - sierpień 2023 (BP)