16 listopada 1913 10 zł żołnierze niezłomni 2017 (BP)

16 listopada 1913 r. – urodził się w Chraponi Apolinary Rybicki, ps. Leszek, Szczur, rolnik z Wróblewa. W latach 1936-1937 służył w 32 pułku piechoty w Twierdzy Modlin. Do wybuchu wojny pracował jako instruktor przysposobienia wojskowego i wychowania fizycznego na terenie powiatu mławskiego. W czerwcu 1939 r. został zmobilizowany i w trakcie kampanii wrześniowej wziął udział w bitwie pod Mławą i obronie Modlina. Pod koniec września dostał się do niewoli niemieckiej w rejonie Lublina, z której powrócił po trzech tygodniach do Wróblewa. 11 listopada 1939 r. został aresztowany i osadzony w mławskim więzieniu, skąd został po półtoramiesięcznym pobycie wypuszczony. W lutym 1940 r. został aresztowany na granicy z Generalnym Gubernatorstwem przez niemiecką żandarmerię i osadzony w KL Soldau. Stamtąd, we wrześniu 1940 r. został skierowany na roboty przymusowe do Olsztyna. W 1943 r. powrócił do Wróblewa na czasowy pobyt. W tym czasie nawiązał kontakt z oddziałem Batalionów Chłopskich. W grudniu 1943 r. zamieszkał w Budach Milewskich i tam pozostał do wkroczenia na ten teren Armii Czerwonej. 10 kwietnia 1945 r. wstąpił do Stronnictwa Ludowego, W maju 1945 r. został starszym referentem Służby Zewnętrznej Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej, zaś 28 sierpnia tego roku został skierowany do Centrum Wyszkolenia MO w Słupsku. W 1946 r. został mianowany komendantem powiatowym MO w Biskupcu Reszelskim. Wobec groźby aresztowania 29 września 1946 r. porzucił służbę w MO. W listopadzie 1946 r. został zastępcą komendanta Rejonu III Obwodu „Mewa” Ruchu Oporu Armii Krajowej Leona Ziółkowskiego, działającego również na terenie powiatu działdowskiego. 3 stycznia 1947 r. został aresztowany wraz z Kazimierzem Dyksińskim przez funkcjonariuszy PUBP w Sierpcu. 8 stycznia 1947 r. Wojskowy Sąd Rejonowy w Warszawie na sesji wyjazdowej w Sierpcu skazał obu konspiratorów na karę śmierci. Tego samego dnia obaj uciekli z aresztu dzięki pomocy jednego z funkcjonariuszy MO współpracującego z ROAK. W maju 1947 r. próbował w Międzyzdrojach uciec kutrem rybackim, ale ta próba zakończyła się aresztowaniem przez funkcjonariuszy UB ze Świnoujścia i osadzeniem w warszawskim więzieniu. Ciążący na nim od 8 stycznia 1947 r. wyrok został wykonany 6 sierpnia 1947 r. w więzieniu na warszawskiej Pradze. Pochowany na Cmentarzu Bródnowskim w Warszawie.