14 stycznia 1933 Nowy Zieluń (arch.)

14 stycznia 1933 r. – zmarł w Gdańsku urodzony 17 maja 1868 r. w Nowym Zieluniu Franciszek Kubacz, lekarz, polityk, działacz społeczny. Po ukończeniu gimnazjum w Koronowie studiował medycynę w Wuerzburgu i Rostocku. Od 1892 r. mieszkał w Gdańsku, prowadząc prywatny gabinet lekarski. W latach 1907 i 1912 przewodził Polskiemu Komitetowi Wyborczemu do parlamentu Niemiec na terenie Gdańska. W 1918 r. działał bardzo aktywnie na rzecz połączenia tego miasta z Polską. Był również współzałożycielem i pierwszym prezesem Gminy Polskiej oraz Macierzy Szkolnej w Gdańsku. Po 1927 r. wycofał się z życia publicznego, prowadząc nadal prywatny gabinet lekarski. Za swą działalność otrzymał m. in. Krzyż Kawalerski Orderu Polonia Restituta.