13 grudnia 1914 Bernard Zieliński (arch.)

13 grudnia 1914 r. – urodził się w Chełmży Bernard Zieliński, ps. Sęp. Po ukończeniu Szkoły Podchorążych dla Młodocianych i Szkoły Oficerskiej w Bydgoszczy otrzymał stopień podporucznika. W czasie okupacji przebywał najpierw w Działdowie, a następnie w Mławie. Tam, po spotkaniu ze Stefanem Kociędą, rozpoczął służbę w konspiracji. Od wiosny 1942 r. współorganizował Bataliony Chłopskie na terenie byłego powiatu działdowskiego i pełnił funkcję komendanta. W sierpniu 1943 r. został szefem wyszkolenia w Komendzie BCH Podokręgu „Wkra” i wykładowcą w konspiracyjnej szkole podchorążych. W 1945 r. został komendantem sformowanej przez byłych członków BCH Milicji Obywatelskiej i współorganizował Stronnictwo Ludowe w powiecie. Ponadto wszedł w skład sztabu Batalionu „Znicz”, dowodzonego przez Pawła Nowakowskiego. W maju 1945 r. został aresztowany przez NKWD, ale w sierpniu wypuszczony. Po utworzeniu w sierpniu 1945 r. PSL został jego członkiem i budował jego struktury powiatowe, za co został ponownie aresztowany przez funkcjonariuszy NKWD i UBP. W areszcie spędził trzy miesiące. 13 stycznia 1946 r. został zamordowany przez pracowników UBP. Ciała nie odnaleziono. Na cmentarzu parafialnym znajduje się tablica pamiątkowa poświęcona działaczom PSL: Bernardowi Zielińskiemu i Stanisławowi Godlewskiemu, zamordowanych przez funkcjonariuszy UBP.