10 zł żołnierze niezłomni 2017 (BP)11 listopada 1924 r. – urodzili się
- w Wieluniu Albin Kocięcki, ps. Groźny. 22 września 1945 r. rozpoczął służbę jako milicjant w Komendzie Powiatowej Milicji Obywatelskiej w Ostródzie. 18 listopada 1945 r. pełniąc służbę na posterunku MO w Pietrzylesie, zdezerterował i wstąpił Batalionu ROAK „Znicz”, dowodzonego przez Pawła Nowakowskiego, działającego w okolicach Lidzbarka, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego. W tym okresie pełnił funkcję dowódcy jednego z patroli. Po reorganizacji oddziałów ROAK, jaka nastąpiła w lipcu 1946 r., czyli po umowie dotyczącej obszarów działań oraz żołnierzy (wymiana oddziałów oraz pojedynczych żołnierzy z poszczególnych oddziałów) między dowództwem Batalionu „Znicz”, a dowództwem Obwodu „Mewa”, przeszedł pod dowództwo Józefa Walentego Marcinkowskiego. Zginął wraz z dwoma innymi żołnierzami ROAK w trakcie obławy zorganizowanej przez PUBP w Sierpcu i żołnierzy KBW 26 grudnia 1946 r. w Gutkowie koło Raciąża.
- w Prużanie Kazimierz Szwarc, ps. Gapa. Mieszkaniec Radomka. W czasie okupacji niemieckiej wywieziony na przymusowe roboty w głąb Niemiec. Po powrocie do kraju, od 1946 r., żołnierz Batalionu ROAK „Znicz” dowodzonego przez Pawła Nowakowskiego, najpierw w oddziale Marcjana Sarnowskiego, a następnie w oddziale Franciszka Wypycha, działającego w okolicach Lidzbarka, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego. 10 grudnia 1946 r. aresztowany przez funkcjonariuszy UBP za napad na funkcjonariuszy Służby Ochrony Kolei w Iławie i wyrokiem bydgoskiego WSR na sesji wyjazdowej w Nowym Mieście Lubawskim skazany na karę 10 lat więzienia, skróconą do 5 lat. Po wyjściu z więzienia mieszkał w Brodnicy. Zmarł 13 stycznia 1989 r.
- w Siedlcach Stanisław Zieliński. W czasie okupacji niemieckiej osadzony w KL Soldau i przebywał tu od września do października 1942 r. Stąd skierowany do pracy przymusowej w Iławie. Przeżył okupację niemiecką. Zmarł 15 września 2001 r.;
- w Zgliczynie Pobodzym Apolinary Rutecki. Rolnik. 15 stycznia 1942 r. aresztowany przez Niemców i osadzony w ciechanowskim więzieniu, z którego został przewieziony do KL Soldau. Stąd przewieziony do KL Mauthausen, gdzie 3 sierpnia 1943 r. zmarł z wycieńczenia.
Obóz Soldau - październik 2022 (BP)