10 września 1946 10 zł żołnierze niezłomni 2017 (BP)

10 września 1946r. – według oficjalnej wersji popełnił samobójstwo w płockim więzieniu Jan Bolesław Jaroszewski, pseudonim Bogdan, Zawieja. W czasie okupacji niemieckiej żołnierz AK, a po wkroczeniu wojsk sowieckich żołnierz i dowódca samodzielnego oddziału w ramach Batalionu ROAK „Znicz” dowodzonego przez Pawła Nowakowskiego, działającego w okolicach Lidzbarka, Brodnicy i Nowego Miasta Lubawskiego. Po reorganizacji dowodził samodzielnym oddziałem i walczył na terenie Obwodu ROAK „Rybitwa”, współpracując również z Obwodem ROAK „Mewa” na terenie powiatów: płockiego, płońskiego i sierpeckiego. W marcu 1946 r. jego oddział został rozbity przez funkcjonariuszy UBP, zaś on sam został aresztowany 6 września tego roku w Jeleniej Górze. Stąd przewieziony do płockiego więzienia, gdzie przebywał do śmierci.