Dłutowo, właśc. Stare Dłutowo i Nowe Dłutowo Wieże kościoła w Dłutowie (KCh)

Dłutowo, właśc. Stare Dłutowo i Nowe Dłutowo – wsie sołeckie (gmina Lidzbark), powstałe zgodnie z decyzją Urzędu Rady Ministrów z dn. 21 grudnia 1994 r. w wyniku podziału wsi Dłutowo. Wieś Dłutowo powstała w 1065 r. i jest to  najstarsza z miejscowości leżących na terenie powiatu działdowskiego. Już w XIII/XIV w. Dłutowo uzyskało prawa miejskie, potwierdzone w 1532 r. nadaniem statutu i herbu. W 1576 r. znajdowało się w spisie miast, ale już w 1578 r. funkcjonowało jako wieś. W 1401 r. biskup płocki Jakub z Korzkwi ufundował tu drewniany kościół, który spłonął w 1658 r. W 1693 r. z inicjatywy ks. K. Rudzińskiego wzniesiono nowy, także drewniany kościół pw. św. Wawrzyńca. Sto lat później podniszczony kościół rozebrano i od 1894 r. rozpoczęto budowę nowego. Konsekracji kościoła pw. św. Anny dokonano w 1905 r. We wsi znajduje się również pobudowany w 1851 r. pałac rodziny Tabęckich h. Dąbrowa z parkiem, tzw. „apteczką”, czyli pawilonem dla chorych oraz cmentarzem z neoklasycystyczną kaplicą z 1853 r., na ścianach której zawieszone są epitafia. Niedaleko kaplicy pochowani są uczestnicy powstania styczniowego. We wsi odkryto wczesnośredniowieczne cmentarzysko rzędowe. Funkcjonuje tu: szkoła podstawowa i jednostka OSP. Położona 24 km od Działdowa (przez Gródki i Jabłonowo). Łącznie mieszka tu około 900 osób.

Pałac w Dłutowie (RM)