Bolesław III, ew. Bolko płocki Katedra płocka (BP)

Bolesław III, ew. Bolko, płocki (ok. 1322/1330-1351) – urodził się między 1322 a 1330 r., książę płocki, W skład jego księstwa wchodziła od 1336 r. ziemia płocka, wyszogrodzka, gostynińska i zawkrzeńska, na której terenie znajdowała się również część ziem obecnego powiatu działdowskiego. Pod koniec życia zwolennik bliskich związków z Polską. Przypisywana jest mu również budowa fossaty na granicy mazowiecko-krzyżackiej w 1343 r. przebiegającej przez ziemie w obrębie obecnego powiatu działdowskiego. W 1351 r. walczył wspólnie z Kazimierzem Wielkim i Ludwikiem Andegaweńskim w przeciwko władcy litewskiemu Kiejstutowi. Po zwycięstwie nad Kiejstutem sprawował nad nim kuratelę. 20 sierpnia 1351 r., w trakcie ucieczki Kiejstuta spod jego kurateli, zginął w pogoni za księciem litewskim przeszyty strzałą z łuku. Pochowany w katedrze płockiej.