Wiśniewski Franciszek (II) Franciszek Wiśniewski (arch.)

Wiśniewski Franciszek (1916–1994) – urodził się w 1916 r. w Działdowie. Tu ukończył szkołę powszechną i kontynuował naukę w Państwowym Seminarium Nauczycielskim, a po jego zamknięciu w 1936 r., w seminarium w Grudziądzu, uzyskując rok później dyplom nauczyciela. W tym też roku rozpoczął pracę w szkole w Uzdowie. W 1938 r. został powołany do wojska. W czasie wojny walczył w bitwie pod Mławą. Tam też się ukrywał w okresie okupacji. 20 stycznia 1945 r. wrócił do Działdowa, gdzie pracował jako nauczyciel. Od 1963 r. był prezesem Zarządu Oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego w Działdowie, prezesem Towarzystwa Wiedzy Powszechnej, sekretarzem Zarządu Powiatowego Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Radzieckiej (1952-1956), radnym Miejskiej Rady Narodowej, a przede wszystkim współzałożycielem oraz prezesem Towarzystwa Miłośników Ziemi Działdowskiej do 1992 r. Publikacje: Kronika miasta Działdowa (1945-1962), Działdowo. Z dziejów miasta i powiatu (1966) – współautorstwo (rozdział poświęcony Lidzbarkowi). Zmarł w 1994 r.