Kummetz Ferdinand Wilhelm Oskar Kummetz Ferdinand W. O. (arch.)

Kummetz Ferdinand Wilhelm Oskar (1891-1980) – urodził się 21 lipca 1891 r. w Iłowie. Brat Oskara. Generał-admirał floty niemieckiej, uczestnik I wojny światowej jako podporucznik na okręcie liniowym SMS „Posen”. W latach 1924-1939 pełnił kolejno funkcje: 3 oficera sztabowego admiralicji w sztabie Floty Północnej, oficera sztabu Naczelnego Dowództwa Floty Niemiec, dowódcy-konsultanta ds. wyszkolenia floty na Bałtyku, a następnie szefa sztabu tej floty. W 1939 r. awansował na stopień kontradmirała, zaś w 1942 na wiceadmirała i w 1943 r. na admirała. W latach 1942-1943 dowodził m. in. grupą dowodzącą „Norwegia Północna”, zespołem bojowym w operacji „Regenbogen”, oraz w operacji „Sizilien”. W 1944 r. wszedł w skład Naczelnego Dowództwa Marynarki Wojennej „Wschód”, zaś w 1945 r. odpowiadał za ewakuację ludności niemieckiej z Prus Wschodnich. Po dostaniu się do niewoli brytyjskiej został osadzony w obozie jenieckim, gdzie przebywał do 30 listopada 1946 r. Zmarł 17 grudnia 1980 r. w Neustadt. Odznaczony m. in. Krzyżem Żelaznym II i I klasy, Krzyżem Zasługi i Krzyżem Rycerskim II klasy.