Kant Arno Arno Kant (arch.)

Kant Arno (1900-1939) – urodził się 5 października 1900 r. w Działdowie. Syn Leona. Po ukończeniu szkoły powszechnej kontynuował naukę w seminarium nauczycielskim w Grudziądzu. Egzaminy końcowe zdał w 1918 r., po czym został wcielony do armii niemieckiej. Po zakończeniu wojny powrócił do Działdowa. Jeszcze w 1918 r. zorganizował polski chór męski „Echo” oraz chór „Lutnia”. Od 1 września 1920 r. do września 1939 r. pracował jako nauczyciel śpiewu i muzyki oraz jako wychowawca w Szkole Powszechnej w Działdowie. Od 1933 r. uczył również muzyki w działdowskim gimnazjum. Zbierał i opracowywał mazurskie pieśni ludowe, które opublikował jako  Mazurski Śpiewnik Regionalny (1936). W czasie trwania plebiscytu aktywnie walczył o przyłączenie całej mazurskiej ziemi do Polski. Jako żołnierz WP wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. W październiku tego roku, po powrocie do domu, aresztowany przez Gestapo i 8 grudnia 1939 r. zmarł z powodu tortur w Olsztynie. Jago imię nosi Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia w Działdowie.