Franciszek Karpa (BP)15 października 1915 r. – urodzili się:
- w Działdowie Franciszek Karpa, major WP. W latach trzydziestych XX w. pracował jako księgowy w działdowskim starostwie. W 1937 r. został powołany do służby w 11 Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Uczestnik kampanii wrześniowej. Brał udział w walkach m.in. pod Przasnyszem, Modlinem i Warszawą. Po kapitulacji trafił do niewoli, a następnie został wywieziony na przymusowe roboty. W 1945 r. przebywał w Królewcu, gdzie został zatrzymany przez sowietów i osadzony w obozie. Po powrocie do Polski osiadł w Toruniu. Był wyróżniony wieloma odznaczeniami państwowymi i wojskowymi. 16 października 2017 r. starosta Marian Janicki wręczył Franciszkowi Karpie w jego domu List Gratulacyjny oraz okolicznościową rzeźbę z okazji 102 urodzin. Zmarł 5 lutego 2019 r. w Toruniu.
- Stanisław Lasocki. Student. 6 kwietnia 1940 r. aresztowany prewencyjnie przez ciechanowskie Gestapo i osadzony w KL Soldau. Stąd przeniesiony najpierw do KL Dachau, a następnie do KL Mauthausen. 3 września 1940 r. został zwolniony. Dalsze losy nieznane.
- w Targowisku Leon Szpanowski. Od 6 lutego 1945 r. funkcjonariusz MO w Komendzie Powiatowej MO w Lubawie, a następnie, od 1 października 1945 r. komendant posterunku MO w Mrocznie. 17 października 1946 r. został zawieszony w czynnościach służbowych za tolerowanie działalności patroli Batalionu ROAK „Znicz” na swoim terenie, a następnie zwolniony dyscyplinarnie, aresztowany i skazany przez olsztyński WSR na 7 lat pozbawienia wolności za współpracę i podejrzenie o członkostwo w oddziale ROAK. Dalsze losy mi nieznane.
Obóz Soldau - wrzesień 2022 (BP)