17 sierpnia 1885 Działdowski ratusz - październik 2022 (BP)

17 sierpnia 1885 r. – urodził się w Lemanach Fryderyk Leyk, działacz plebiscytowy. W 1919 r. nawiązał kontakty z Komitetem Mazurskim i założył Mazurski Związek Ludowy. W 1919 r. opuścił Mazury i mieszkał kolejno w Toruniu, Lipsku, Essen i Strasburgu i Poznaniu. W okresie okupacji przebywał m.in. w Siedlcach, gdzie wstąpił do Polskiego Związku Wolności. Po 1945 r. pracował w Urzędzie Ziemskim w Działdowie. Potem zatrudniono go w referacie społeczno-politycznym Starostwa Powiatowego w Szczytnie. W latach 1947-1949 kierował Spółdzielczym Bankiem Ludowym, a następnie, do 1954 r., pracował jako księgowy w Polskich Zakładach Zbożowych. Był radnym Mazurskiej Wojewódzkiej Rady Narodowej i Powiatowej Rady Narodowej w Szczytnie. Działał też w ruchu ludowym, m.in. jako prezes Zarządu Wojewódzkiego Polskiego Stronnictwa Ludowego (1946), honorowy prezes Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego na powiat szczycieński. Od 1956 r. był członkiem Związku Literatów Polskich. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotą Odznaką „Zasłużonym dla Warmii i Mazur”. Zmarł 31 grudnia 1968 r. w Szczytnie.